Zasílat novinky e-mailem

Zadejte Vaši e-mailovou adresu

Druhý postřeh ze života Titanicu Štěpánovice

Druhý postřeh ze života Titanicu Štěpánovice – máme se kým chlubit!!!

             Již 12 roků hraje za senior klub Titanic Štěpánovice Jiří Finger, který během své bohaté fotbalové kariéry hrál za několik prvoligových klubů. Jeho bohaté zkušenosti, univerzálnost ve hře oběma nohama i na kterémkoliv postu sestavy a pořád i ve věku 65 let jeho obdivuhodná fyzická kondice z něho udělala nepostradatelného hráče mužstva. Při své vrozené skromnosti se mu nechtělo moc přetřásat svou kariéru a tak jsme si jí „vyguglovali“.

                         Jiří Finger začínal s fotbalem ve svém rodišti v Úpici, jako žák a již v dorosteneckém věku hrál za A – tým v divizi. Jeho talent neunikl slavné Spartě Praha a tak tam v roce 1968 tento šikovný fotbalista odešel a už o rok později reprezentoval Československo na mistrovství Evropy dorostu v Berlíně. Další rok si ještě zahrál dorosteneckou kvalifikaci pro mistrovství Evropy v Pasově proti NSR s výsledkem 2:1 pro Němce, když 2 branky dával za soupeře Ulli Hönnes a za náš tým Sparťan Jiří Finger. V tomto zápase nastoupilo za NSR několik později velice známých fotbalistů jako např. Paul Breitner a již zmíněný Hönnes. Hrál i přátelský zápas za národní mužstvo do 23 let proti Polsku a v tomto zápase vstřelil gól přímo z rohu, přičemž v brance hostů stál později jeden z nejlepších brankářů světa Jan Tomaszewski. Sparta Praha koncem 60. let disponovala kvalitním kádrem a pro každého začínajícího fotbalistu, bylo velice těžké se zde prosadit.

            V roce 1969 Sparta skončila v lize na 3. místě s fotbalisty Koubou, Táborským, Tichým, Dybou, Mrázem, Jurkaninem, Kvašňákem, Vránou atd. a Jiří v té době nastupoval za B – tým ve 2. lize. Se Spartou odcestoval za atraktivní přípravou do Španělska a Brazílie a ještě dnes má v živé paměti cestovatelské a hlavně fotbalové zážitky. V roce 1970 odešel na vojnu do Dukly Tábor, která v té době hrála 2. ligu a setkal se v kádru s Josefem Pešicem, Karlem Kroupou a dalšími začínajícími fotbalisty.

            Po skončení vojenské služby vedly jeho příští fotbalové kroky v roce 1972 do Spartaku Hradec Králové, který právě postoupil do 1 ligy. Kramerius, Tauchen, Schmidt, Fišer, Hrůša, Rolko, Lubas a další vzali mladou posilu mezi sebe a od té doby se stal Finger oblíbeným hráčem hradeckých fanoušků. Začal hrát v Hradci levé křídlo a v dalších létech pak hrával na postu záložníka. Jeho velikou předností byla výtečná technika a vůbec mu nedělalo problém, kopnout do míče pravou, nebo levou nohou. Jeho rohové kopy byly pověstné a on je kopal z obou stran – z pravé levačkou a z levé pravačkou. Balóny se vždy točily do brány a brankáři soupeře i obránci, měli velké problémy. Pokud foukal ve směru na branku větší vítr, tak se stávalo, že míč končil přímo v síti soupeře. Na otázku, kolik dal gólů přímo z rohu, tento fotbalista odpověděl, že to nemá spočítané, ale pár jich bylo. Další jeho slavný gól se datuje v ročníku 1980/1981, kdy „votroci“ porazili v 1. lize Slavii Praha 3:0 a respektovaný brankář Stárek, musel lovit míč ze své sítě. Na jeho velice excelentní rohy vzpomínají i jeho bývalí spoluhráči, protože jim připravoval svými cizelérskými kopy spoustu příležitostí ke vstřelení branky. Pro každého trenéra působícího v Hradci, byl pro jeho univerzální schopnosti, hrát zápas na kterékoliv straně, nebo místě, velice potřebným hráčem pro tým.

            Na přelomu sezóny 1973/74 vycestoval s hradeckým mužstvem na Kubu. Zde odehráli několik přátelských zápasů s reprezentačním mužstvem Kuby, které se připravovalo na mistrovství Střední Ameriky. Během měsíčního pobytu dostalo vedení oddílu lukrativní nabídku od reprezentačního mužstva Peru k sehrání několika zápasů, jako sparing partneři. Mělo to následovat hned po ukončení zájezdu na Kubě a veškeré náklady na cestu a pobyt, měl hradit peruánský soupeř. Přítomní funkcionáři klubu však tuto nabídku nepřijali a tak se letělo domů. V roce 1974 si Finger odskočil na 2 roky hrát 1. ligu na sever do Teplic a po návratu do Hradce hrál až do roku 1982 v černobílém dresu. V ročníku 1979/80 rozhodl svou brankou kvalifikaci o 1. ligu právě s Teplicemi. Za zmínku stojí, že v létech 1979 – 82 nastupoval v hradeckém dresu, společně se svým mladším bratrem Zbyňkem.

            Na svého spoluhráče v záložní řadě vzpomíná i tehdejší špílmachr mužstva Jarda Hůlka, který si podle jeho slov s Jirkou velice rozuměl, jak na hřišti, tak i v soukromí. Eman, jak mu říkali spoluhráči, byl v kolektivu velice oblíben a i fanoušci Hradce ho měli rádi pro jeho skromnost. Pro své spoluhráče byl pak příkladem ve vystupování na hřišti i pro svou životosprávu. Závěr bohaté kariéry ukončil v Sokole Malšovice v roce 1995, kdy mu bylo 44 roků a společně s tehdy dvacetiletým Markem Kuličem měli velký podíl na postupu malšovických do 1. B třídy. Možná měl tehdy pozitivní vliv na tohoto později úspěšného ligového hráče a reprezentanta, který do té doby na sobě vůbec nepracoval. Je jen dobře, že Kulič nakonec dal na rady zkušených lidí od fotbalu a příchodem do divizní Olympie, začala potom jeho úspěšná fotbalová kariéra.

            Dnes bydlí Jirka Finger v Lišově nedaleko Českých Budějovic, ale do Hradce Králové samozřejmě občas zavítá. Před několika roky sehrál několik přátelských utkání za „starou gardu“ Sparty Praha a potkal se s některými spoluhráči z aktivních let. Nyní ve svých 65 letech se fotbalem stále baví a hraje za senior klub Titanic Štěpánovice.             

PoÚtStČtSoNe
                                          
Titanic Štepánovice

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout